Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Lajkit.cz

Megatunel za 3 biliony korun pouhých 17 dní před volbami do sněmovny? Australští těžaři na poslední chvíli dostali od ministra průmyslu bianco šek na privatizaci těžby lithia pod Cínovcem

By  říj 05, 2017

V České republice se v tichosti schyluje k největšímu majetkovému odklonu a privatizaci nerostných zdrojů od roku 1989. Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR totiž včera v naprosté tichosti a pouhých 17 dní před volbami v ČR do poslanecké sněmovny podepsalo v Ústí nad Labem memorandum o porozumění s australskou společností European Metals Holding, která tím dostává do ruky garanční mandát na hlubinou těžbu lithia v severočeském Cínovci.

Jak už jsme nedávno informovali v podrobném v článku zde, pod Cínovcem se nachází jedny z největších zásob lithia na světě za bezmála 3 biliony korun, za které by šel český státní dluh splatit dokonce dvakrát. V roli řádného hospodáře je nezbytné, aby těžbu organizoval a měl ve své dikci český stát skrze státní podnik Diamo, který by mohl případně vytvořit technologické konsorcium se zahraniční společností za výhodných podmínek pro český stát, ale samotná těžba a zpracování lithia by měla zůstat v rukách českého státu. Bohužel, v celé věci se schyluje k obrovskému odklonu a privatizaci doslova za hubičku, a to pouhých 17 dní před volbami. Honem rychle, na poslední chvíli, aby se to stihlo.

Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) podepsal memorandum s Australany, protože zdůrazňuje, že toto partnerství je výhodné. Pokud se podíváme na memorandum samotné, které ještě není k dispozici na webu ministerstva, tak tam objevíme neuvěřitelné slovní obraty a konstrukce, ze kterých se doslova tají dech. Nejde totiž o smlouvu běžného typu, ale znovu a opět o memorandum o porozumění. Je to stejné jako v případě ministerstva obrany, kdy Martin Stropnický jako ministr obrany převedl v únoru t.r. na základě memoranda podepsaného s německou ministryní obrany Ursulou von der Leyen velení nad 4. brigádou z Žatce pod velení německé 10. obrněné divize Bundeswehru. Psali jsme o tom zde a zde. Nevím, jestli se jedná o projev diletantismu anebo úmyslu, ale chování české vlády ohrožuje ekonomické zájmy ČR způsobem, který balancuje na hraně vlastizrady. Pojďme si společně rozebrat, co velmi reálně hrozí České republice ve vztahu k jejím zásobám nerostného bohatství, které je majetkem nikoliv vlády ČR, ale celého lidu České republiky. Vláda musí pracovat v roli řádného hospodáře a ne dohazovače výhodných kšeftů pro cizí firmy.

Australská společnost European Metals Holding najala českou společnost Geomet, která v Cínovci provedla těžební průzkum. Tuto společnost vlastní od roku 2013 právě zmíněná australská společnost, takže jde o dceřinnou společnost v rukách australských vlastníků. Geomet už do průzkumu investoval 350 milionů korun a náklady na výstavbu zpracovatelských závodů se vyšplhají prý až na 10 miliard korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu se o celou věc nijak nezajímalo, a to až do chvíle, než servery české zpravodajské alternativy upozornily na kauzu, že se v tichosti chystá obrovský odklon lithia na Cínovci do rukou soukromých těžařů ze zahraničí. Včera podepsané memorandum obsahuje garanci ministerstva průmyslu a obchodu, že nebude těžbu lithia na Cínovci blokovat. Tento závazek je veřejným příslibem a pokud by po volbách za dva týdny došlo ke změně představ, australské konsorcium by mohlo Českou republiku dokonce zažalovat za zmařenou investici. V memorandu přitom samotný těžař nabízí českému státu podíl ve své firmě, aby mohl těžbu “kontrolovat”. No to je skandál! Chápete to? Obdarovaný milostivě nabízí dárci možnost zisku jistého podílu ve firmě, která bude těžit ze zdroje darujícího. To už není Kocourkov, to je Absurdistán! Více si přečtěte na webu ministerstva zde.

Ministerstvo průmyslu a obchodu přitom v memorandu uvedlo jediný požadavek na společnost European Metals, aby zpracování lithia zůstalo v České republice. Ministr průmyslu za ČSSD se tím chlubí jako něčím, co má charakter pro-národního postoje, ale přitom je to obyčejná privatizace na způsob banánových republik v Africe. Privatizace za hubičku. Australané totiž slibují vytvoření pouhé jedné tisícovky pracovních míst a zhruba 1600 míst v subdodavatelských firmách. To je jediný prokazatelný zisk, který z toho český národ bude mít. Je sice pravda, že těžař musí státu podle zákona odvést 10% ceny z těžby, ale pozor, pouze z ceny vytěžené nezpracované rudy, jejíž hodnota je ovšem směšná. Hodnotu má totiž teprve až čisté lithium získané rafinací vytěžené rudy ve zpracovatelském závodě. A z toho již český stát žádný zisk mít nebude. A pokud jde o pracovní místa, tak to je výsměch. Jaká to budou pracovní místa? Nekvalifikované pozice za podprůměrnou mzdu. Víme, jaké mzdy jsou v tomto odvětví. Nakladač materiálu, skladač hlušiny, údržba strojů, čištění strojů a linek provozu.

Zpracování lithia probíhá za pomoci robotizovaných linek a rafinačního procesu, následná výroba lithiových baterií je vysoce toxická, takže výrobní proces je automatizovaný a jak ukazuje společnost Gigafactory Elona Muska, kde se vyrábějí power baterie nejen pro vozy Tesla, lidská ruka je tam pouze v roli údržby, uklízečů a ostrahy [2]. Česká vláda a ministerstvo průmyslu a obchodu tak zcela rezignovaly na těžbu lithia, podnik Diamo prý nejeví o těžbu zájem a politici tak de facto provedli privatizaci podzemních zdrojů lithia na Cínovci do rukou zahraničního těžaře. Česká republika z toho bude mít v ideálním případě 2600 nekvalifikovaných pracovních míst a obrovskou ekologickou zátěž po zhruba 20 letech těžby.

Veškeré zisky z lithia a z výroby lithiových baterií budou mít soukromé firmy napojené na zahraniční vlastníky. Společnost CzechInvest nalákala do ČR i nadnárodního výrobce autobaterií A123 Systems, který chce na Ostravsku vybudovat závod a v roce 2021 vyrábět až 1.8 milionu lithiových baterií ročně. Japonská firma Central Glass chce zase v Pardubicích vyrábět elektrolyt do power baterií pro elektromobily. To je všechno hezké. Ale občané ČR z toho nebudou mít naprosto nic, pokud nepočítáme daně do státního rozpočtu, ale ty představují zlomek toho, kolik by Česká republika získala, kdyby lithium těžila sama skrze státní podnik, kdyby lithium zpracovávala ve státním podniku a produkt by prodávala na světových trzích svým jménem. Navíc mnoho firem bude výrobu baterií z lithia danit v cizině a ne v ČR. Zisk z prodeje lithia v majetku státu by uhradil státu celý jeho státní dluh, země by se vyvázala ze sionistického dluhu, skončila by éra zadlužování státu, mohlo by dojít ke snížení daní, na druhé straně by bylo více peněz na platy učitelů, na budování infrastruktury, pro veřejné rozpočty.

Obrovská snaha ČSSD honem a rychle posunout těžbu lithia pod Cínovcem do rukou australského holdingu je více než alarmující. Nedovedu si představit, že v civilizované zemi západního stylu by vláda 2 týdny před volbami podepsala se zahraničním těžařem jakýkoliv dokument. Jenže, znáte to. Česko snese fšecko. Zatímco česká média velmi intenzivně vrtí psem a odvádí pozornost od kroků ČSSD ve vládě a na ministerstvech k Čapímu hnízdu a Andreji Babišovi, ministři mezitím v tichosti na poslední chvíli podepisují smlouvy a memoranda, protože existují obavy, že příští vláda by to už podepsat nemusela. ČSSD dluží zesnulému Zdeňku Altnerovi přes 330 milionů korun. V neprůhledném vlastnictví australského holdingu se asi nepodaří rozkrýt, kolik peněz z těžby lithia pod Cínovcem půjde do Austrálie a kolik peněz skrze různé osoby a firmy půjde do blízkosti Lidového domu. Chce snad ČSSD splatit dluh dědicům po právníku Altnerovi z peněz za české lithium, odkloněné do rukou australského holdingu?

Kdyby to bylo kvůli splacení dluhů, tak by to alespoň mělo logiku, ale já nevěřím, že by Lidový dům odkláněl jedny z největších zásob lithia na světě z rukou lidu České republiky zahraničním investorům kvůli snaze o splacení závazků ČSSD. V celé věci je vidět a cítit snaha o mohutný tunel a odklon peněz nás všech do soukromých rukou. Podívejme se do Číny. Tam probíhá těžba nerostů jednoduchým způsobem. Nerosty patří čínskému státu. Když nějaký nerost chce Čína vytěžit a zpracovat, vytvoří konsorcium, kde má čínský stát mezi 70 až 85% svůj podíl. Zbytek je poskytnutý zahraniční firmě, která dodá těžební technologie. V průměru tak více jak tři čtvrtiny zisku zůstávají v Číně jako zisk státu, který jde do státního rozpočtu, do modernizace školství, zdravotnictví atd. Jenže v rozvojových a zkorumpovaných zemích to probíhá jinak.

Místní zločinecká a loutková vláda předá kontrolu nad těžbou ze 100% cizí firmě, obvykle holdingu, protože u holdingů se jen těžko vypátrá vlastnická struktura. Aby se lidé a občané země nevzbouřili a nedostalo se to do médií jako znak korupce, politici navenek a naoko požadují, aby zpracování těžby zůstalo doma a aby byla vytvořena pracovní místa. Jenže vytvořená místa jsou nekvalifikovaná, ve finále jich je mnohem méně, než kolik bylo v úvodu a v médiích přislíbeno a zahraniční těžař navíc od loutkového státu dostane investiční pobídku, tedy osvobození od placení daní, obvykle na 10 až 20 let. Banánová republika tak nemá z těžby nerostů naprosto nic, občané země ryjí dál držkami v zemi, pracují jako otroci za čtvrtinové mzdy než jejich kolegové za kopečky a politici jsou vysmátí a šklebí se vám do ksichtu, jak se jim povedlo zase vás okrást. Ano, a ministr financí vám poradí, abyste v důchodu šli sekat trávu, až stát nebude mít na výplaty důchodů. Tak hlavně, že Australané budou mít v kapse lithium za 3 biliony, ne?

A to vůbec nemluvíme o likvidaci ekologické zátěže, protože po těžbě lithia, které je v Cínovci plánováno na 21 let, zůstanou miliardy tun hlušiny a toxických látek z rafinace suroviny. Kdo tuto zátěž zlikviduje? Zahraniční těžař nebo zase jako obvykle český daňový idiot, protože slovo “poplatník” už v této rovině naprosto postrádá veškerý význam? Ekonomové už dnes alarmují, že okolo roku 2050 nebude mít Česká republika peníze na výplaty starobních a dalších důchodů. Namísto toho, aby se biliony korun zisku z prodeje lithia použily např. na vytvoření masivního a státem garantovaného důchodového fondu, tak místo toho se toto bohatství zadarmo, resp. za cenu vytvoření pár stovek nekvalifikovaných pracovních míst, odevzdá do rukou zahraničního holdingu a dost možná do rukou některých českých politiků, kteří v těžebním holdingu mohou mít své “drobné”. Po 20 letech těžba skončí, holding z ČR odejde a českému státu a občanům zůstanou před očima ekologické zátěže, které se budou likvidovat dalších 200 let z kapes našich dětí a jejich dětí atd.

V České republice po divoké privatizaci v 90. letech toho už moc nezbylo, co by se dalo ukrást občanům a lidu této země. Ovšem jak se ukazuje, spolu s nástupem 4. průmyslové revoluce začne růst význam lithia pro baterie do elektromobilů, takže obrovské zásoby lithia na Cínovci jsou náhle předmětem českých zkorumpovaných politických stran a jejich sekretariátů. Australská firma lithium vytěží, australská firma ho zpracuje na území ČR za pomoci českých nekvalifikovaných dělníků a australská firma lithium a produkty z něj prodá a ta samá australská firma, protože je australská, vyvede veškerý zisk do zahraničí, stejně jako ho vyvádí “české” supermarkety, “české” banky, “české” pojišťovny, “české” firmy se sídlem na Kypru, “české” vodárny, “české” plynárny, “čeští” mobilní operátoři atd. A z bohatství za 3 biliony korun nezůstane českému lidu naprosto nic, kromě očí pro pláč a ksichtů vysmátých politiků. Takto se krade a okrádá národ, v přímém přenosu, zatímco česká média řeší Čapí hnízdo, kde žádné peníze odkloněny nebyly, kde nedošlo k vyvedení majetku mimo území ČR, kde nevznikla žádná škoda.

Jestli Andrej Babiš by měl něco vysvětlovat, tak je to způsob, jakým přišel k majetkům v 90. letech. Ale pseudokauza Čapí hnízdo to není. To je pouze vrtění psem a odvádění pozornosti zkorumpovaných českých mainstreamových médií od největšího tunelu a odklonu národního bohatství za více než 3 biliony korun! To jsou vaše budoucí důchody, dámy a pánové, které se ČSSD snaží odklonit do rukou australského holdingu. Proti něčemu takovému je třeba protestovat a rozšiřovat tyto informace na sociálních sítích! Lithium musí zůstat v majetku českého státu, těžbu musí zajistit český stát a podnik Diamo, zpracování musí zajistit český stát a stejně tak i prodej koncového materiálu!

Česka republika není tak bohatý stát, který by mohl zadarmo rozdávat povolení k těžbě takových zásob nerostného bohatství! Stejně tak ČR není ekonomický tygr, kde lidé berou obrovské mzdy a nemají problémy s důchody ve stáří, aby bylo ospravedlnitelné to, že vláda jen tak předá cizí firmě těžební práva za 3 biliony korun. Tohle opravdu není možné ve vyspělých zemích, to je možné jenom v rozvojových zemích, mezi které bohužel ČR už opravdu od dubna tohoto roku patří, více v článku zde. Ve chvíli, kdy politici honem rychle na poslední chvíli podepisují memoranda zahraničním těžařům 17 dní před volbami, tak je to znamení, že česká země krvácí. Už zase jí chtějí pustit žilou. Vzepřete se tomu! Nenechejte si rozkrádat a odklánět do cizích rukou bohatství vlastní země!

Sobotka a Špidla: “Subjekt, který získá povolení k těžbě na ložisku Cínovec, bude mít právo dobývat zdejší rudu a v souladu s platným zákonem se poté ruda stane jeho majetkem”.

Závěrem ještě perlička, která jenom dokonale vykresluje vlastizrádné kroky české vlády ve vztahu ke své povinnosti řádného hospodáře a péče o společný majetek občanů ČR. Provozovatel serveru Lidé lidem, pan Ing. Oldřich Lukáš, zaslal v průběhu června dopis premiéru Sobotkovi s dotazy ohledně lithia a jeho těžby na Cínovci. Přepis dopisu je zde. Premiér mu sice neodpověděl, ale zato mu odpověděl ex-premiér Vladimír Špidla, který dělá Bohuslavu Sobotkovi styčného důstojníka a hlavního poradce. Odpověď Špidly najdete zde a důrazně doporučuji nečíst odpověď bez sáčku na zvracení. To, co je uvedeno v podnadpisu tohoto odstavce, to je jenom malý výtah z reakce premiéra, potažmo jeho řídícího poradce v otázkách strategického plánování z pozice šéfa poradního sboru premiéra. Děkuji Pozorovatelce za tip na tyto doplňující informace.

Zdroj: 1

Loading...

Webový portál Lajkit.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.