Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Lajkit.cz

Následující video dokazuje, že je současný svět v pořádném průseru...

By  pro 05, 2016

Černý pátek (anglicky Black Friday) je marketingová akce po vzoru USA a Kanady, spojená s výprodejem a velkými slevami obchodníků. Název je reflexí poklesu cen na počátku světové krize z roku 1929. V Americe je Black Friday každoroční událostí, kdy většina velkých obchodních řetězců zahajuje období výprodejů za výrazně snížené ceny.

Černý pátek je vždy na konci listopadu, den po dnu díkůvzdání a považuje se za začátek předvánoční nákupní horečky. V USA to není oficiální svátek, ale např. Kalifornie dává v tento den volno státním zaměstnancům a jiné státy také zaznamenávají pro tento den velké množství dovolených. Obchody dlouhou dobu na černý pátek otevíraly od 6. hodiny ranní, ale zhruba od roku 2000 začaly otevírat dříve, v některých případech již o půlnoci nebo dokonce před ní.

Černý pátek má u veřejnosti velkou odezvu, nakupující jsou ochotni stát hodiny v dlouhých frontách a v okamžik otevření obchod „vzít útokem“, přeplnit jeho kapacitu a uvnitř se horečně prát o omezený počet zlevněného zboží. Občas dochází k roztržkám, násilí a ke zraněním, jak mezi zákazníky, tak personálem obchodu, v několika extrémních případech i smrtelným. Černý pátek je kritizován jako svátek konzumerismu. Obchody často pod náporem zákazníků utrpí nějaké škody na majetku, ale celkově (podle organizace National Retail Federation) si mohou pochvalovat tržby, které (za černý pátek a následný víkend) se od 27,8 mld US$ z roku 2005 vyšplhaly na 59,1 mld US$ z roku 2012 a za stejné období se počet nakupujících zvýšil ze 140 na 247 milionů s průměrnou útratou, jenž vyšplhala z 303,81 dolarů na 423,66. V Česku zahájila každoroční slevy na Černý pátek společnost Apple v roce 2011. Pojem se postupně rozrostl na všeobecnou reklamní akci zaměřenou na slevy v daném termínu.

Úvodní video je z noci 23.11.2016:

tedy z noci před Černým pátkem, kde lidé hodiny čekají v dlouhých frontách, aby pak útokem (úprkem) brali nákupní vozíky a kýžené zboží, jak je vidno ve videu, které je kompilací z předchozích let:

či v tomto z letošního roku:

Tato vlna, která je pouze začátkem vánoční nákupní horečky a která se v průběhu roku různě opakuje u všech různých slevových akcí, velmi připomíná chování uprchlíků a jejich přistěhovaleckou vlnu. Obojí má pak společné to, že aktéři vždy chtějí získat něco lepšího, avšak způsob, jakým toho chtějí dosáhnout v obou případech velmi připomíná zákony džungle.

Otázek je celá řada, ale ať se na ně díváme z kterékoliv strany, jasné je pouze to, že svět – planeta – potřebuje změnu naprosto zásadní! A že USA s jejich filozofií dravého individualismu a úspěchu za každou cenu ji nenabízí ani pro jednotlivce ani pro lidstvo jako celek!

Zdroj: 1

Loading...

Webový portál Lajkit.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.