Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Lajkit.cz

Peklo v Hamburku pokračuje. Lidé vykrádají banky a hází zápalné láhve, policie po nich střílí

By  čec 09, 2017

Odpůrci globalizace po celou noc v Hamburku pokračovali v násilnostech. Rabovali obchody, stavěli barikády, zapalovali auta a útočili na policisty.

Policie, která nakonec do zákroku nasadila i speciální jednotky, hovoří o poměrech, které Hamburk ještě nezažil. Hasiči ve městě, které je dějištěm summitu největších světových ekonomik G20, od pátku zlikvidovali 70 větších i menších požárů. Záchranka vyjela ke 126 zákrokům.

Místem velkých nepokojů se stala opět čtvrť Schanzenviertel, známá svým levicově radikálním podhoubím. Stovky strážníků tam po několikahodinových nepokojích v noci na dnešek ukončily řádění výtržníků zásahem obrněných vozů, těžkooděnců a speciálních jednotek s vytasenými zbraněmi.

Od pátečního večera stovky maskovaných radikálů oblečených do černého v této čtvrti zapalovaly barikády, do nichž přikládaly, co jim přišlo pod ruku - materiál z okolních staveb, ale i televize. Asi 500 lidí vyrabovalo supermarket i menší obchody, poničili také pobočku banky.

Policie dnes na tiskové konferenci uvedla, že nezasáhla dříve, protože se bála o život strážců zákona. Měla totiž informace, že se na ně radikálové chystají ze střech házet Molotovovy koktejly. Při zákroku po nich pak stříleli z praků kovovými projektily.

Celkem od začátku násilných šarvátek ve čtvrtek večer utrpělo zranění nejméně 213 policistů, přesnější informace o počtu zraněných v řadách demonstrantů nejsou k dispozici. V noci na dnešek policie zatkla 43 lidí, od začátku protestů už 143.

Demonstranti, proti kterým policie opakovaně používá vodní děla, v pátek rovněž blokovali příjezdové cesty k přísně střežené zóně kolem areálu hamburských veletrhů, kde účastníci summitu G20 jednají. Protesty ovlivnily i doprovodný program partnerek a partnerů státníků, který se musel změnit. Například manželka amerického prezidenta Donalda Trumpa z bezpečnostních důvodů několik hodin nemohla opustit hamburskou vilu, ve které přebývá.

Demonstrace se v severoněmeckém přístavním městě Hamburk uskuteční i dnes, v ulicích by mohlo být až 100.000 protestujících. I když hlavní část dvojice dnešních velkých demonstrací zřejmě bude poklidná, očekává policie zejména po jejich skončení další střety.

Opozice kvůli dosavadním výtržnostem tvrdě kritizuje hamburského primátora Olafa Scholze (SPD), který podle ní podcenil situaci, když před summitem mimo jiné říkal, že občané města tuto akci sotva zaznamenají.

Zdroj: 1

Loading...

Loading...

Webový portál Lajkit.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.