Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Lajkit.cz

Švýcarsko může garantovat měsíční příjem 2.600 $ pro všechny své občany

By  kvě 07, 2016

Když půjdou švýcarští občané příští měsíc k volebním urnám, budou se rozhodovat, zda se alpská země stane prvním národem, který zaručí svým občanům základní měsíční příjem.

S volebním obdobím probíhajícím ve Spojených státech, byla klíčovou otázkou v průběhu demokratických primárek minimální mzda. Ale zatímco se Hillary Clintonová a Bernie Sanders přeli nad rozdílem 12 a 15 dolarů za hodinu, švýcarští voliči by mohli přijmout mnohem odvážnější změnu k zajištění základních životních podmínek.

Hlasování proběhne 5. června a jedná se o návrh, který požaduje, aby vláda zaručila každému švýcarskému občanovi a legálnímu rezidentovi plat 2.600 dolarů měsíčně osvobozený od daně. Každé dítě by také obdrželo měsíčně 650 dolarů.

„Je to skvělý nápad,“ řekl Chloe Hubert, student na universitě v Ženevě deníku USA Today. „Pracuji pouze o víkendech, takže tento příjem by mi opravdu pomohl.“

Švýcarsko povoluje veškeré návrhy, které se poté konají v tajném hlasování, pokud získají minimálně 100.000 podpisů. Tato konkrétní iniciativa byla dána dohromady skupinou intelektuálů.

Vzhledem k tomu, že je to jedna z nejbohatších zemí na světě, Švýcarsko je v jedinečné pozici, aby přijalo návrhy, které byly pouze nejasně diskutované v jiných zemích. Zastánci návrhu argumentují, že základní příjem motivuje pracovní síly a stabilizuje ekonomiku.

Celá částka nemá být přidělena každému občanovi. Jestliže má jednotlivec například 2.000 dolarů měsíčně, dostal by od vlády navíc 600 dolarů, aby se zajistilo, že bude splněn základ pro měsíční příjem. Ti, kteří vydělávají více než určenou částku 2.600 dolarů, nebudou dostávat od státu žádné stipendium, ale 2.600 dolarů z jejich platu by nemělo být zdaněno.

Tento návrh má také své kritiky.

„Ohrozilo by to systém, který motivuje lidi k práci a získávat vzdělání,“ řekl poslanec Raymond Clottu švýcarské televizní stanici. „Takže bychom se měli snažit návrh zlepšit, ne prosadit základní příjem, který by zničil motivaci k práci.“

Švýcarská vláda varovala před zvýšením daní, nutných k pokrytí nákladů programu ve výši 200 miliard dolarů ročně.

„Byly by nutné značné škrty nebo zvýšení daní pro financování tohoto základního příjmu, který by nemohl úplně nahradit dnešní systém sociálního zabezpečení,“ uvedla vláda na svých webových stránkách.

Tento návrh je vnímán tak, že nemá velkou šanci na úspěch. Dřívější průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina švýcarských voličů tento krok nepodporuje, a s vládní kampaní proti návrhu se zdá nepravděpodobné, že by navrhovatelé ve zbývajícím měsíci nasbírali dostatečnou podporu.

Přesto, že i v případě, že tento návrh tentokrát selže, rozhovory o základním příjmu pro všechny občany získávají na pozornosti, a tento návrh by mohl být jednou přijat.

Zdroj: svobodnenoviny.eu

Loading...

Webový portál Lajkit.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.