Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Lajkit.cz

Média pomlčela. První geneticky upravený živočich schválen americkým úřadem do prodeje

By  pro 02, 2015

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil 19. listopadu, aby se geneticky upravený losos začal prodávat na pultech obchodů ve Spojených státech. Rychleji rostoucí verzi lososa vytvořila společnost AquaBounty, která dostala zelenou po dvaceti letech od podání žádosti.

Geneticky upravené plodiny se už dnes v USA vyskytují v obchodním řetězci běžně, nicméně u živočišného GM produktu jde o první schválený exemplář.

„FDA pečlivě analyzoval a vyhodnotil data a předložené informace... týkající se AquAvantage Salmon a rozhodla, že splnili předepsané požadavky pro schválení včetně toho, že potrava z této ryby je bezpečná ke konzumaci,“ uvedla Bernadette Dunhamová z FDA.

Podle úřadu má losos stejnou nutriční hodnotu jako běžný losos atlantský a nemá ve srovnání s ním žádné „biologicky relevantní rozdíly“. AquaBounty zkombinovala růstové hormony z tichomořského lososa s DNA oceánské ryby podobné úhoři ve snaze vytvořit růstové hormony, které pracují po celý rok, a proto rostou rychleji než přírodní druhy. Velikost GM lososa je ovšem stejná.

Označování GM produktů je v současnosti v USA dobrovolné a výkonný ředitel AquaBounty řekl Washington Post, že jeho firma bude s největší pravděpodobností označovat svoji rybu jako „losos atlantský“, jelikož prodávat jedinou GM rybu na trhu je z hlediska marketingu „nebezpečný“ tah.

Aktivisté brojící proti GM produktům schválení geneticky upraveného lososa tvrdě odsoudili. Jejich hlavní obavou je, aby ryba neunikla do přírody a neohrozila existující stavy lososů.

AquaBounty ovšem tvrdí, že takové riziko neexistuje, protože všechny její ryby jsou sterilní samice, které se navíc chovají v zařízeních na pevnině. Lidé z ekologické organizace Friends of Earth však namítají, že jakmile bude GM losos schválen, bude daleko snadnější změnit chovné praktiky v budoucnu.

Friends of the Earth uvedli, že šedesát potravinových řetězců slíbilo, že nebudou geneticky upraveného lososa prodávat, ale například velkoobchodní gigant Costco se ke slibu přidat odmítl.

Aktivisté varují, že tím, že FDA schválilo umělého lososa do prodeje, nastaví precedent pro dalších třicet pět druhů geneticky modifikovaných ryb, které jsou právě ve vývoji, a stejně tak pro podobně vyvíjená kuřata, prasata a skot.

Zdroj: [1][2]

Loading...

Webový portál Lajkit.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.